Biografická koncepce péče

Biografická koncepce péče

Biografie z řeckého bios – život a grafein – psát.

V našem domově pracujeme s biografickým konceptem péče již od roku 2010. Tento přístup je základem naší filozofie a promítá se do všech oblastí, ve kterých poskytujeme péči. Biografie je pro nás klíčová a je integrována do každodenní praxe na všech úrovních našich služeb.

Naší hlavní prioritou je poskytovat péči přizpůsobenou každému klientovi, která vychází z jeho osobního životního příběhu. Pochopení biografie klienta pomáhá pečujícímu týmu lépe porozumět jeho chování a respektovat celoživotní rituály. To, co je pro klienta běžné, a vše, co za svůj život zažil a prožil, tvoří jeho „knihu života“, jeho jedinečnou biografii.

Základním stavebním kamenem péče o našeho klienta je znalost jeho biografie. Biografie slouží k tomu, abychom nejlépe poznali seniora o kterého budeme pečovat, abychom podpořili kontinuální vývoj jeho života a neměnili jeho stereotypy a rituály. Zájem o životní příběh seniora nám pomáhá, co nejlépe naplňovat individuální péči a přístup k jeho osobě.

Biografické knihy

 

Péče, která vychází ze znalosti a využívání biografie, je lidská a respektuje důstojnost stáří. Naší základní otázkou je, jak umožnit klientovi žít co nejvíce svůj běžný život na který byl zvyklí doma. K tomu je nezbytné co nejvíce čerpat z prvků jeho biografie, které nám umožní vytvořit prostředí co nejvíce podobné tomu, ve kterém žil doma.

 

Psychobiografický model péčeObývací pokoj

Je vnímán jako vyšší úroveň biografické péče o klienty. Založen na komplexní systémové teorii, která vhodně doplňuje medicínský pohled na péči. Tímto modelem je ve velké míře docíleno zlepšení či udržení stávajícího zdravotního stavu, ale i pocitu pohody personálu.

Naším cílem je poskytovat služby plně přizpůsobené individuálním potřebám každého uživatele. Maximální podporou při zavádění koncepce „Biografické péče o seniory®“ je pro nás dlouhodobá spolupráce s PhDr. Evou Procházkovou, PhD., která je autorkou inovační koncepce a kontinuálně vzdělává náš tým. Od roku 2016 se aktivně podílí na implementaci biografické péče do praxe v České republice a zároveň se věnuje přednášení na několika českých univerzitách. Jsme součástí sítě „projektových domů pro seniory“, které jako první aplikují tuto koncepci, aby zlepšily a humanizovaly zdravotně-sociální služby pro seniory. Naším společným cílem je nahlížet na seniory jako na jedinečné osobnosti s bohatou životní historií, která tvoří jejich osobní identitu.

Práce s biografií je poskytována na základě principu Standardu kvality č. 5. sociálních služeb a na základě Etického kodexu organizace.  Při sběru biografických dat a při práci s biografií seniora se každý pracovník řídí etickými zásadami pro práci s biografií seniora.

 

Etické zásady:

  • Biografie nesmí být nikdy použita v neprospěch seniora.
  • Při práci s biografií respektujeme osobnost každého jedince, jeho svobodnou vůli, rozhodnutí, potřeby a přání.
  • Vnímáme lidskou důstojnost, jako součást obrazu životního příběhu seniora.
  • Ctíme soukromí každého člověka a přistupujeme k jeho individuálním hodnotám, zvykům a rituálům vždy s respektem a úctou.
  • Úctu k člověku považujeme za významnou hodnotu v péči a odborné komunikaci.
  • Zachovávání mlčenlivosti podmiňuje vzájemnou důvěru mezi seniorem a pečujícím.
  • Neseme plnou zodpovědnost za získané informace od seniora a za svou práci. Jsme odpovědní sami sobě, seniorům a jejich rodinám, včetně partnerům i celé společnosti.
  • Udržujeme otevřené a přátelské pracovní vztahy se seniorem a jeho rodinou na základě znalostí z biografie.
  • Naším cílem je spokojenost člověka. Proto v nejvyšší možné míře usilujeme o to, aby péče navracela seniorům „radost ze života“, podporovala jejich samostatnost a přiblížila je tak k jejich představě o spokojeném podzimu života. 
  • Pečující nikdy nesoudí život seniora, ale respektuje jeho životní cestu.

                                                                                                                               (Procházková 2019)


 


Fotografie kuchyněDobový obývací pokoj - knihovna, stůl a židle











 

Eva Procházková, Práce s biografií a plány péče, ISBN 978-80-204-3186-8, 2014

Prof. Erwin Böhm, Psychobiografický model péče podle Böhma, ISBN 978-80-204-3197-4, 2009

www.ebin.cz
Leták Biografická koncepce péčeLeták Biografická koncepce péče